Moda na dostatek… i nie tylko

Moda pojawiająca się w dziedzinie ubioru ma zwykle służyć temu, by podkreślać to, co w danej epoce jest uważane za piękne. Warto wiedzieć, że na przestrzeni wieków często zmieniały się wymogi, gwarantujące uznanie ciała danej osoby za estetyczne i kuszące. Specyficznym kanonem piękna mogli poszczycić się również przedstawiciele renesansu. W tym właśnie okresie historycznym, dość powszechne było przekonanie, że urodziwa kobieta powinna posiadać… niewielkie piersi. Właśnie dlatego wśród eleganckich dam z tamtych czasów ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ciasne gorsety.

Panie, którym Matka Natura nie poskąpiła biustu, uciekały się również do bardziej drastycznych metod. Zdarzało się, że leżąc, układały na piersiach ciężkie metalowe płyty, które miały pomóc w odpowiednim spłaszczeniu sylwetki. Zgoła inne zadanie miały obcisłe ubrania przeznaczone dla panów. Pulchny brzuch mężczyzny świadczył o dostatku i zamożności. To właśnie ten element sylwetki miały podkreślać strojne dublety.

Bogacze, którzy nie mogli poszczycić się własnym, wystarczająco opasłym brzuchem, chętnie sięgali po bufiaste spodnie i koszule, które miały poprawiać ich wygląd.