Czego to ludzie renesansu nie wymyślą…

Współcześnie coraz częściej uważa się, że modne ubrania powinny być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Takie przekonanie było jednak całkowicie obce naszym przodkom, żyjącym w epoce renesansu. Szczególnie stroje bogatych kobiet i mężczyzn w kwestii wygody i komfortu użytkowania pozostawiały naprawdę wiele do życzenia. Wybitnie niepraktycznym, ale też charakterystycznym elementem stroju zamożnych ludzi z tamtych czasów były buty.

Kobiety często zakładały koturny na korkowych lub skórzanych podeszwach, których wysokość sięgała nawet pięćdziesięciu centymetrów! Właśnie dlatego bardzo popularne było noszenie dam w lektykach. Jeśli już decydowały się na spacer o własnych siłach (a zwykle nie mogły nawet samodzielnie ustać!), zwykle towarzyszyły im służące, które pełniły funkcję podpórki. W kwestii wysoce niepraktycznego obuwia panowie nie pozostawali im dłużni. Panowała wśród nich moda na niskie buty, wyposażone w długie, spiczasto zakończone noski.

Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w niektórych przypadkach czubek osiągał taką długość, że musiano go przywiązywać do języka buta, by jego właściciel się nie potykał.