Czego to ludzie renesansu nie wymyślą…

Męskie spodnie chino | Unhuman Streetwear

Współcześnie coraz częściej uważa się, że modne ubrania powinny być nie tylko estetyczne, ale również funkcjonalne. Takie przekonanie było jednak całkowicie obce naszym przodkom, żyjącym w epoce renesansu. Szczególnie stroje bogatych kobiet i mężczyzn w kwestii wygody i komfortu użytkowania pozostawiały naprawdę wiele do życzenia. Wybitnie niepraktycznym, ale też charakterystycznym elementem stroju zamożnych ludzi z tamtych czasów były buty.

Kobiety często zakładały koturny na korkowych lub skórzanych podeszwach, których wysokość sięgała nawet pięćdziesięciu centymetrów! Właśnie dlatego bardzo popularne było noszenie dam w lektykach. Jeśli już decydowały się na spacer o własnych siłach (a zwykle nie mogły nawet samodzielnie ustać!), zwykle towarzyszyły im służące, które pełniły funkcję podpórki. W kwestii wysoce niepraktycznego obuwia panowie nie pozostawali im dłużni. Panowała wśród nich moda na niskie buty, wyposażone w długie, spiczasto zakończone noski.

Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że w niektórych przypadkach czubek osiągał taką długość, że musiano go przywiązywać do języka buta, by jego właściciel się nie potykał.